W dzisiejszym artykule znajdziesz odpowiedzi na częste pytania związane z pożyczką 5000 zł dla przedsiębiorców, wzory dokumentów oraz praktyczną instrukcję, która pomoże Ci poprawnie wypełnić wniosek. Uwaga! Tekst został uaktualniony w lipcu, w związku z wprowadzeniem Tarczy antykryzysowej 4.00.

Pożyczka 5000 zł, Tarcza antykryzysowa, GOV  — pytania i odpowiedzi

Kto może skorzystać z pożyczki 5000 zł w ramach Tarczy antykryzysowej?

Pożyczka 5000 zł  — warunki: Z pomocy mogą skorzystać mikroprzedsiębiorcy, (samozatrudnieni i pracodawcy, którzy zatrudniają do dziesięciu pracowników).  Dotyczy to jednak wyłącznie osób, które  rozpoczęły działalność przed 1 kwietnia 2020 roku (w tym przedsiębiorców z Ulgą na start lub z tzw. małym ZUS-em).

Czy trzeba składać wniosek o umorzenie pożyczki 5000 zł dla przedsiębiorców?  [AKTUALIZACJA LIPIEC 2020]

Nie,  wraz z wprowadzeniem Tarczy antykryzysowej 4.00 (23 czerwca br.),  przedsiębiorca jest zobowiązany wyłącznie do utrzymania działalności przez co najmniej trzy miesiące od momentu otrzymania wsparcia.  Jeśli ten warunek zostanie spełniony, nie  trzeba będzie składać wniosku. Spłata zostanie umorzona automatycznie.  Dzięki temu zarówno przedsiębiorcy, jak i powiatowe urzędy pracy unikom niepotrzebnych formalności.

Czy pożyczka jest bezzwrotna?

Pożyczka 5000 zł z możliwością umorzenia: jeśli przedsiębiorca będzie prowadził działalność co najmniej przez  3 miesiące od chwili otrzymania wsparcia. Uwaga! Żeby nie spłacać pożyczki przedsiębiorca musi złożyć wniosek o jej umorzenie. Kiedy? Po upływie trzech miesięcy od jej otrzymania, a w ciągu 14 dni. Innymi słowy, wniosek należy złożyć w ciągu 14 dni, ale te 14 dni liczy się dopiero po spełnieniu pierwszego warunku, czyli prowadzenia działalności przez trzy miesiące. Jeśli wniosek o umorzenie nie zostanie złożony, spłata pożyczki rozpoczyna się po 3 miesiącach od jej otrzymania. Stałe oprocentowanie pożyczki wynosi w skali roku 0,05 stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez Narodowy Bank Polski. 

Pożyczka 5000 zł a postojowe

Przedsiębiorca, który korzysta ze świadczenia postojowego, może wnioskować o pożyczkę. Ma jednak obowiązek poinformować o tym we wskazanym miejscu, wypełniając wniosek o pożyczkę.

Pożyczka 5000 zł a umowa o pracę i działalność gospodarcza

Osoba, która jest zatrudniona na umowę o pracę, a dodatkowo prowadzi działalność również może otrzymać pożyczkę.

Gdzie złożyć wniosek o pożyczkę 5000 zł dla przedsiębiorców? 

Wniosek należy złożyć w Powiatowym Urzędzie Pracy, właściwym dla prowadzenia działalności. Dokumenty można złożyć drogą elektroniczną, za pośrednictwem portalu Praca.gov.pl (wymagany jest profil zaufany lub podpis kwalifikowany) albo w wersji papierowej. W tym drugim przypadku wniosek trzeba złożyć w PUP-ie (wrzucić do skrzynki przed budynkiem albo złożyć osobiście). Tutaj znajdziesz wniosek o mikropożyczkę 5000 zł PDF (w wersji papierowej) cz. I i cz. II oraz wzór umowy, którą należy dołączyć do wniosku. 

Pożyczka 5000 zł  Tarcza antykryzysowa  — na co można wydać pieniądze?

Środki z pożyczki 5000 zł dla mikroprzedsiębiorców należy przeznaczyć na bieżące wydatki związane z prowadzeniem działalności, m.in. na:

 • opłacenie składek ZUS,
 • opłacenie rachunków (np. za wynajem lokalu) oraz inne media,
 • podatki,
 • paliwo,
 • rachunki za służbowy telefon,
 • stałe koszty, np.  jeśli zajmujesz się reklamą na FB i zlecasz stworzenie grafik. 

Teoretycznie wnioskodawca nie musi w żaden sposób udokumentować wydatków, ale warto jednak zachować faktury czy rachunki na wypadek kontroli. Należy również pamiętać, że wnioskując o pożyczkę przedsiębiorca składa oświadczenie, że wykorzysta pieniądze zgodnie z ich przeznaczeniem.

Zobacz również: Czy warto promować stronę na Facebooku i jak robić to skutecznie?

Pożyczka 5000 zł  do kiedy można złożyć wniosek?

Termin, do którego można składać wniosek o pożyczkę 5000 zł dla przedsiębiorców, nie został określony.  Jednak im szybciej, tym lepiej,  ponieważ każdy PUP ma określoną pulę środków na ten cel.  Przykładowo, PUP w Białymstoku wstrzymał przyjmowanie wniosków już pod koniec kwietnia.  A to oznacza, że każdy urząd pracy ma prawo postąpić tak samo, np. na skutek dużej liczby wniosków. Takiej, która przekracza możliwości finansowe placówki. Najlepiej zatem śledzić komunikaty na stronie PUP-u w swoim mieście. 

Pożyczka 5000 zł  — kiedy wypłata?

Pożyczka 5000 zł  — czas oczekiwania: niestety, na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. To zależy od liczby wniosków i “mocy przerobowych” danego PUP-u. Przykładowo, w województwach mazowieckim i dolnośląskim na wypłatę pożyczki czeka się grubo ponad miesiąc, a w kujawsko-pomorskim od dwóch do trzech tygodni.

Zobacz również: Skuteczny lejek sprzedażowy, czyli jak pozyskać klienta

Pożyczka 5000 zł dla mikrofirm COVID-19 — jak złożyć wniosek

 1. Wejdź na stronę www.praca.gov.pl, w zakładkę “Tarcza antykryzysowa”, a następnie w usługę „Wniosek o udzielenie pożyczki na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorcy”. Bezpośredni link znajdziesz tutaj.
 2. Pod tym linkiem znajdziesz oficjalną instrukcję praca.gov.pl, dzięki której dowiesz się, jak wypełnić wniosek. 

Jak wypełnić wniosek o bezzwrotną pożyczkę — wątpliwości i częste błędy

 1. Upewnij się, czy wzór umowy pożyczki jest aktualny, jeśli dodasz inny, wniosek zostanie odrzucony.pożyczka 5000 zł tarcza powody odrzucenia wniosku
 2.  W punkcie piątym określ, o jaką kwotę wnioskujesz, pamiętaj, że 5000 zł to kwota maksymalna, a to oznacza, że możesz otrzymać mniejszą sumę.
 3. Informacje dotyczące sytuacji ekonomicznej (aktualne na dzień 31 grudnia 2019 r.)  — punkt dotyczący wysokości niepokrytych strat przewyższa 50% wysokości kapitału zarejestrowanego  — zaznacz:NIE DOTYCZY.
 4. Punkt dotyczący już otrzymanej pomocy ze środków publicznych, w związku z koronawirusem:
 • jeśli wnioskowałeś o zwolnienie  ze składek ZUS, ale nie otrzymałeś jeszcze decyzji, zaznacz: NIE
 • jeśli otrzymałeś już wsparcie, np. w postaci świadczenia postojowego albo decyzji o zwolnieniu ze składek ZUS, zaznacz: TAK i wpisz łączną kwotę, którą dzięki temu zyskałeś.

 

 Zobacz również: Jak sprawdzić status wniosku o zwolnienie z ZUS lub świadczenie postojowe?

Uważasz ten artykuł za wartościowy? Podziel się.